| Material | Non Animal Gel |
|---|---|
| Name | 7 Inch Electric Encapsulator Machine For Pharmaceutical Enterprises |
| Machine Material | SS316 |
| Capacity | R&D-80000per Hour |
| Use | Capsule Like Canabis Oil |
| Application | Medical |
|---|---|
| Type | Filling Machine |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Weight | 1300kg |
| Packaging Type | Capsule |
| Type | Filling Equipment |
|---|---|
| Application | Liquid,Capsule |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Product Name | Softgel Encapsulating Machine |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Softgel Manufacturing |
|---|---|
| Type | Softgel Encapsulation |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension | 1208*2450mm |
| Material | Pharmaceutic / Hard TO Oxidate /al Machine |
|---|---|
| Die Roll Size | Die Roll Ф103mm * 152mm |
| Dimension | 880X640X1900mm |
| Control Mode | PLC+Touch Screen |
| Output Rate | 8#OV 43470 Pcs/h |
| Application | Softgel Capsule Making Machine |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Video Technical Support,commissioning And Training,Field Maintenance And Repair Service |
| Power | 11Kw |
| Function | Softgel Capsule Encapsulation |
| Usage | Pharmacy |
| Material | SS316 |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Field Installation |
| Weight | 1800 Kg |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Packaging Details | Wood cages |
|---|---|
| Delivery Time | 20-60 days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 30 Set/Sets |
| Place of Origin | China,Beijing |
| Packaging Details | Wood cages |
|---|---|
| Delivery Time | 30-90 days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 30 Set/Sets |
| Place of Origin | China,Beijing |
| Application | Medical |
|---|---|
| Type | Filling Machine |
| Condition | New |
| Voltage | 220V/380V |
| Driven Type | Electric |