| Matrial | Veggie Material |
|---|---|
| Area | 200-500m3 |
| Electric | As Requirement |
| Control | Antomatic |
| Material | SS316 |
| Material | Non Animal Gel |
|---|---|
| Name | 7 Inch Electric Encapsulator Machine For Pharmaceutical Enterprises |
| Machine Material | SS316 |
| Capacity | R&D-80000per Hour |
| Use | Capsule Like Canabis Oil |
| Material | SS316 |
|---|---|
| Hopper | 3 Layer With Stir |
| Die Roll | Starch Die Roll |
| Pump | Starch Pump |
| Capacity | 5000-20000 Capsule Per Hour |
| Material | Non Animal Gel |
|---|---|
| Origin | China,beijing |
| Machine Material | SS316 |
| Capacity | R&D-80000per Hour |
| Use | Capsule Like Canabis Oil |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Packaging Details | Wood cages |
| Delivery Time | 4 weeks |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 1000 sets per year |
| Name | Capsule Filling Machine |
|---|---|
| Capacity | 120,000 Capsules Per Hour@4rpm |
| Die Roll | 150*250mm |
| Power | 13.5 |
| Packaging Details | Wood cages |
| Name | Capsule Filling Machine |
|---|---|
| Capacity | 120,000 Capsules Per Hour@4rpm |
| Die Roll | 150*250mm |
| Power | 13.5 |
| Packaging Details | Wood cages |
| Application | Soft Gelatin Encapsulation Making |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Warranty | More Than 5 Years |
| Capacity | 44000-50000 Capsules/h(8# Oval |
| Name | Capsule Printer |
| Name | Capsule Filling Machine |
|---|---|
| Capacity | 120,000 Capsules Per Hour@4rpm |
| Die Roll | 150*250mm |
| Power | 13.5 |
| Type | Softgel Encapsulation |
| Application | Soft Gelatin Encapsulation Making |
|---|---|
| Material | Stainless Steel And Alumium |
| Packaging Details | Wood cages |
| Delivery Time | 6 weeks |
| Payment Terms | T/T, L/C |