| Material | SS316 |
|---|---|
| Size | 6 Inch |
| Capacity | 44000 Capsule /H |
| Design | Classic Design |
| Control | PLC+Touch Screen |
| Material | SS316 |
|---|---|
| Capacity | 100,000 Capsule/h 8#OV |
| Die Roll | 150*250 |
| Application | Oil&Cream |
| Capsule Shape | As Requirement |
| Application | Liquid |
|---|---|
| Type | Filling Equipment |
| Warranty | 1 Year |
| Control | PLC |
| Healthcare | Soft Gelatine Capsule |
| Type | Filling Equipment |
|---|---|
| Application | Liquid,Capsule |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Material | 304/316L Stainless Steel |
| Production Capacity | 15kg/h |
| Type | Filling Equipment |
|---|---|
| Application | Liquid,Capsule |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Material | 304/316L Stainless Steel |
| Production Capacity | 15kg/h |
| Type | Encapsulation Machine |
|---|---|
| Application | Capsule |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | Three-phase380v,AC220V 50HZ |
| Material | 304/316L Stainless Steel |
| Application | Capsule,Liquid,encapsulating |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 4 Inch Die Roll Or 8 Inch Die Roll |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Details | Wood cages |
|---|---|
| Delivery Time | 30-90 days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 30 Set/Sets Per Year |
| Place of Origin | China,Beijing |
| Material | SS316 |
|---|---|
| Hopper | 3 Layer With Stir |
| Die Roll | Starch Die Roll |
| Pump | Starch Pump |
| Capacity | 5000-20000 Capsule Per Hour |
| Material | SS316 |
|---|---|
| Usage | Capsule |
| Size | 4,6,10inch |
| Electric | Simens, Panasonic |
| Control | PLC+Touch Screen |