Softgel Making Machine
S610 roll type soft capsule’s key parts of the machine select Germany precision bearings. The whole machine’s mechanical parts adopt independent single adjustable lubrication, reducing mechanical wear and prolonging the time without any mistakes. The drug pump can run together with the die roll automatically and synchronously, it’s very convenient to adjust the spraying time. S610 adopts a new cam mechanism, which relieved the reversing board manual synchronization process. There are two ways which use the cantilever to operate, large size touch screen and switch button to choose from. The control system has faults diagnosis function. It can realize remote diagnosis after the upgrade. New 8 type amorphous drying roll cage is charactered by variable frequency speed regulation and more reasonable structure. The cage can be disassembled without moving dryer. It’s easy to clean. There are material receiving discs under the roll cage, making S610 more in line with the requirements of GMP. S610 roll type soft capsule automatic production line is used to press and inject the oil liquid, suspension liquid or paste quantitatively and encapsulated them in the gelatin, then producing different sizes and different shapes of the sealing softgels. The production line is mainly composed of main machine, tumbler dryer, fill material system and pneumatic theroms plastic barrels, etc.
![]()
Specifically speaking, it has the following characteristics:
| Model | S610 |
|---|---|
| Die roll size | 150×250mm |
| Die roll speed | 0~5rpm |
| Max plunging volume per stroke | 0~2ml |
| Plunger numbers | 20/24 |
| Overall dimension | 2050×1200×1850 |
| Weight of main machine | 1900kg |
| Power consumption | 13.5kw |
| Control mode | PLC+Touch Screen |
| output | 8#OV120000 pcs/hour |
Softgel encapsulation machine can quantificationally inject the oil, mixing suspension and pasty mass into the capsule to form all kinds of softgel encapsulation with different size, shape and color. Because of the merits of high speed disintegration, easy to oral, hard to oxygenation, easy to store and take, the softgel encapsulation is welcomed by more and more customers. Owing to the high productivity, charging exactly, auality stabilization, high finished product rate, it is faoured by more and more manufacturers and used in the fields of medicine, health products, cosmetic and paintball and so on. This product has passed provincial-level appreise of new product and the certification of EU, adopted two items of patent technology in manufacturing with exquisite workmanship.